CZ / EN


Vrh kostek nikdy nezruší náhodu
út 7. dubna 2015, 20:00
Praha/Prague — Veletržní palác

Grafické partitury, video a choreografie Dirigent: Peter Vrábel Orchestr BERG

František Chaloupka: Vrh kostek nikdy nezruší náhodu (2015) 7. dubna 2015, Veletržní palác Praha, hraje Orchestr BERG, dir. Peter Vrábel. Vladimir Burian – videoprojekce & lightdesign, Mirka Mirka Eliasova – choreografie „Hudební kostkové hry“ („Musikalisches Würfelspiel“) plnily v 18. století spíše zábavní funkci při salónní produkci. Jedna z nejznámějších kostkových her, Anleitung zum Componieren von Walzern so viele man will vermittelst zweier Würfel, ohne etwas von der Musik oder Composition zu verstehen (Návod jak s dvěma kostkami zkomponovat tak mnoho valčíků, kolik si jen člověk přeje, aniž by musel rozumět hudbě nebo pravidlům kompozice), publikována Nikolausem Simrockem v roce 1792, je přisuzována W. A. Mozartovi. Hra obsahuje kostky, tabulku čísel a sadu karet. Na každé kartě je vytištěn jeden takt ukázky a číslo, na jehož základě je možno tento takt identifikovat. Celkem jde o 176 taktů menuetu a 96 taktů trií. Jde pravděpodobně o první publikovanou algorytmickou stochastickou kompozici.

Srtuktura partitury „Vrh kostek nikdy nezruší náhodu“ je inspirována těmito kostkovými hrami. Partitura má šest vět (počet čísel na hrací kostce), z nichž každá je rozdělena na šest předkomponovaných částí označených číslicemi 1.-6. Čísla jsou generována počítačovou hrací kostkou, kterou spouští dirigent při provedení. Přestože je forma skladby určována náhodou, je výsledek předdefinován do co nejvyššší míry – části partitury jsou exaktně vypsány, partitura jako celek však existuje pouze ve virtuální (myšlené) podobě jako souhrn všech možností.

„Vrh kostek nikdy nezruší náhodu“ je báseň Stéphána Mallarmého z roku 1897. Báseň je rozsáhlou enigmatickou meditací na téma pravděpodobnosti a náhody a končí veršem: Každá myšlenka vysílá do oběhu vrh kostkou. https://www.facebook.com/…00367195271/